środa, 8 marca 2017

Najczęściej popełniane błędy na starcie cz. 2 

Brak czasu- brak istotnych działań

Efekt samozatrudnienia, który omawialiśmy wcześniej, skutkuje brakiem czasu na inne, istotne obowiązki i zadania. W trakcie pokonywania codziennych trudności związanych z prowadzeniem lokalu gastronomicznego, zapominamy o raportowaniu i analizowaniu własnej działalności. Ważne, żebyśmy umieli opisywać to co robimy, za pomocą liczb. Można obserwować i porównywać bardzo dużo wielkości. Do tych bardziej istotnych, z pewnością należą: obrót (dzienny, miesięczny, roczny, sezonowy), wysokość i struktura kosztów i sprzedaży, czas pracy i wydajność poszczególnych pracowników, zwrot z inwestycji i inne. 

Każdy z nas, z biegiem czasu, sam stwierdzi, które wartości są dla niego istotne i co chce obserwować. Raportowaniem i analizą może oczywiście zająć się księgowy, ale dla większości nowo powstałych firm, koszt zatrudnienia takiej osoby jest zbyt wysoki a księgowością zajmuje się zazwyczaj biuro zewnętrzne, które wylicza należne podatki i opłaty. Tak naprawdę wystarczy nam arkusz kalkulacyjny i kilka prostych formuł, żeby wszystko uporządkować i zestawić. Wypełnienie pewnej ilości kolumn i wierszy, nie zajmie nam dużo czasu w trakcie codziennych czynności. Natomiast w kluczowych decyzjach dotyczących dalszej działalności, zebrane dane i wnioski z nich płynące, bywają zbawienne. 
Kwestii raportowania, analizowania i obserwowania ciekawych wartości i wskaźników, poświęcimy sporo czasu w kolejnych wpisach. Dla większości z nas lokal gastronomiczny to spełnienie marzeń, oddanie się pasji i sposób na życie. Nie możemy jednak zapominać, że jest to też przedsiębiorstwo z obrotem gotówkowym, które można bardzo szczegółowo opisać za pomocą liczb. Takie podejście chcemy wdrożyć w umysły właścicieli i menadżerów, tak aby nauczyć się interpretacji i wyciągania trafnych wniosków. 
Od razu warto też zaznaczyć, że wcale nie trzeba być ścisłym umysłem, żeby nad tym zapanować. Mocną stroną tego rozwiązania jest jego prostota osiągana poprzez zrozumiałe i czytelne narzędzia. 
Pora zatem zaprzyjaźnić się z arkuszem kalkulacyjnym ;)

Tomasz Habdas

2 komentarze:

  1. Zaprzyjaźnić z arkuszem lub systemem POS

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. racja, ale niestety czasami systemy POS zawodzą albo są zbyt skomplikowane.

      Usuń